|
2016 Results - Midwest Distance Classic
Published by
Jun 6th 2016, 10:21pm
Midwest Distance Classic - Jun 11, 2016
Benedictine University
|
|
|
Men: 800 Meters | 1600 Meters | 3200 Meters | 2k Steeplechase
Women: 800 Meters | 1600 Meters | 3200 Meters | 2k Steeplechase
Team Scores
|
|
Mens 800 Meters Championship
|
Back to top
|
|
Name |
Yr |
School |
Finals |
H# |
Pts |
1 |
Torpy, Sean |
12 |
Sandburg
|
1:47.95 |
0 |
|
2 |
Torpy, Chris |
12 |
Sandburg
|
1:49.80 |
0 |
|
3 |
True, Kyler |
11 |
Olpe
|
1:49.87 |
0 |
|
4 |
Haughton, Torrain |
12 |
Maine East
|
1:50.56 |
0 |
|
5 |
Davidson, Dustan |
12 |
St. Louis Univer
|
1:50.87 |
0 |
|
6 |
Goldman, Clayton |
12 |
Lake Central
|
1:53.40 |
0 |
|
7 |
Goehring, Josh |
12 |
Roosevelt
|
1:53.62 |
0 |
|
8 |
Jordan, Brian |
12 |
Hinsdale South
|
1:53.69 |
0 |
|
9 |
Panici, Demetri |
12 |
Frankfort (Linco
|
1:53.76 |
0 |
|
10 |
Radomski, Evan |
11 |
Whitney Young
|
1:54.15 |
0 |
|
11 |
Belson, Liam |
10 |
Stevens Point
|
1:54.56 |
0 |
|
12 |
Santoro, Arthur |
11 |
Chicago (Jones)
|
1:57.10 |
0 |
|
13 |
Krashevsky, Tim |
11 |
Vernon Hills
|
1:58.81 |
0 |
|
14 |
Gross, Derek |
12 |
Neenah
|
2:01.03 |
0 |
|
|
Mens 1600 Meters Championship
|
Back to top
|
|
Name |
Yr |
School |
Finals |
H# |
Pts |
1 |
Zona, Vince |
11 |
Lyons Township
|
4:14.63 |
0 |
|
2 |
Wondaal, Nick |
12 |
Dyer (Illiana Ch
|
4:15.47 |
0 |
|
3 |
DeYoung, Colin |
12 |
Dyer (Illiana Ch
|
4:16.18 |
0 |
|
4 |
Hanna, Jakob |
11 |
Brandon Valley
|
4:19.61 |
0 |
|
5 |
Potts, Takoda |
12 |
Lake Central
|
4:23.37 |
0 |
|
6 |
True, Kyler |
11 |
Olpe
|
4:23.65 |
0 |
|
7 |
Tollinger, Alex |
11 |
Omaha Central
|
4:28.84 |
0 |
|
|
Mens 1600 Meters Freshman
|
Back to top
|
|
Name |
Yr |
School |
Finals |
H# |
Pts |
1 |
Parduhn, Michael |
9 |
Mundelein
|
4:40.06 |
0 |
|
2 |
St. Clair, Robert |
9 |
Mundelein
|
4:46.70 |
0 |
|
3 |
Kilton, Ethan |
9 |
Omaha Central
|
5:08.52 |
0 |
|
|
Mens 3200 Meters Championship
|
Back to top
|
|
Name |
Yr |
School |
Finals |
H# |
Pts |
1 |
Wagner, Tannor |
11 |
Ashwaubenon
|
8:57.17 |
0 |
|
2 |
Wagner, Robert |
12 |
Pewaukee
|
9:03.62 |
0 |
|
3 |
Evertsen, Blake |
11 |
Hinsdale (Centra
|
9:10.40 |
0 |
|
4 |
Murphy, Ryan |
11 |
Linn-Mar
|
9:12.20 |
0 |
|
5 |
Coffey, David |
12 |
Brebeuf Jesuit
|
9:12.44 |
0 |
|
6 |
Davidson, Brett |
12 |
Highland Park
|
9:14.09 |
0 |
|
7 |
Landon, Cory |
12 |
Carlinville
|
9:16.46 |
0 |
|
8 |
Huddleston, Brayden |
11 |
Benzie Central
|
9:19.41 |
0 |
|
9 |
Cobbley, Hunter |
12 |
El Paso-Gridley
|
9:37.69 |
0 |
|
10 |
Mitchell, Evan |
11 |
Lincoln-Way West
|
9:37.79 |
0 |
|
11 |
Barr, Martin |
12 |
Niles North
|
9:45.59 |
0 |
|
12 |
Meyer, Jacob |
12 |
Chicago (Univers
|
9:56.46 |
0 |
|
13 |
Smith, Zach |
12 |
Johnston
|
10:28.37 |
0 |
|
|
Mens 2k Steeplechase Championship
|
Back to top
|
|
Name |
Yr |
School |
Finals |
H# |
Pts |
1 |
Ewert, Ben |
11 |
Beavercreek
|
6:01.59 |
0 |
|
2 |
FitzPatrick, Kavanaugh |
10 |
Lakeland
|
6:23.11 |
0 |
|
3 |
Myers, Mark |
12 |
Lake Forest
|
6:27.50 |
0 |
|
4 |
Macuiba, Dustin |
12 |
Warren Township
|
6:29.50 |
0 |
|
5 |
Richtman, Matthew |
10 |
Kaneland
|
6:47.01 |
0 |
|
6 |
Bland, Chase |
12 |
Southridge
|
7:01.51 |
0 |
|
7 |
Yates, Jackson |
11 |
Marshall County
|
7:12.00 |
0 |
|
|
Womens 800 Meters Championship
|
Back to top
|
|
Name |
Yr |
School |
Finals |
H# |
Pts |
1 |
Chapman, Larkin |
12 |
Muscatine
|
2:10.80 |
0 |
|
2 |
Diers, Jenna |
11 |
Lincoln-Way Cent
|
2:13.46 |
0 |
|
3 |
May, Sarah |
9 |
Elmhurst (York)
|
2:14.73 |
0 |
|
4 |
Noethlich, Savannah |
10 |
Winnetka (New Tr
|
2:16.59 |
0 |
|
5 |
Marasco, Madison |
10 |
Schaumburg
|
2:16.60 |
0 |
|
6 |
Dooley, Margot |
11 |
Loyola Academy
|
2:16.68 |
0 |
|
7 |
Hyland, Abbey |
12 |
Stevens Point
|
2:17.18 |
0 |
|
8 |
Goesch, Alyssa |
11 |
Germantown
|
2:18.68 |
0 |
|
9 |
Isom, Kayla |
11 |
Lockport (Twp.)
|
2:18.99 |
0 |
|
10 |
Johnson, Avryl |
10 |
Libertyville
|
2:19.35 |
0 |
|
11 |
Delahanty, Brooke |
10 |
Rosary
|
2:20.77 |
0 |
|
12 |
Saville, Hanna |
11 |
Linn-Mar
|
2:22.40 |
0 |
|
13 |
Bryja, Ashley |
11 |
Mother Mcauley
|
2:23.46 |
0 |
|
14 |
McQueeny, Molly |
12 |
Geneva
|
2:36.63 |
0 |
|
|
Womens 1600 Meters Championship
|
Back to top
|
|
Name |
Yr |
School |
Finals |
H# |
Pts |
1 |
Ryzhov, Christina |
9 |
DeKalb
|
5:03.85 |
0 |
|
2 |
Brian, Olivia |
11 |
Benzie Central
|
5:07.05 |
0 |
|
3 |
Kammerer, Maddy |
12 |
Oswego
|
5:07.80 |
0 |
|
4 |
Romig, Madison |
12 |
Fox Lake (Grant)
|
5:09.83 |
0 |
|
|
Womens 1600 Meters Freshman
|
Back to top
|
|
Name |
Yr |
School |
Finals |
H# |
Pts |
1 |
Belson, Grace |
9 |
Stevens Point
|
5:26.46 |
0 |
|
2 |
Duax, Olivia |
9 |
Downers Grove (S
|
05:28.2 |
0 |
|
3 |
Pallin, Sierra |
9 |
Benzie Central
|
5:32.05 |
0 |
|
|
Womens 3200 Meters Championship
|
Back to top
|
|
Name |
Yr |
School |
Finals |
H# |
Pts |
1 |
Pitterman, Kayleigh |
10 |
Glenview (Glenbr
|
11:10.58 |
0 |
|
2 |
Crawford, Sarah |
12 |
Assumption
|
11:45.84 |
0 |
|
|
Womens 2k Steeplechase Championship
|
Back to top
|
|
Name |
Yr |
School |
Finals |
H# |
Pts |
1 |
Jenks, Stephanie |
12 |
Linn-Mar
|
7:03.47 |
0 |
|
2 |
Karpukhno, Lucy |
10 |
Benzie Central
|
7:54.39 |
0 |
|
3 |
Richtman, Becca |
11 |
Kaneland
|
8:26.07 |
0 |
|
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
|
|